JSEM VŠE JE HRA

VŠE JE JEDNO TA

Očista od bakterií virů a plísní za pár minut

Tato velmi efektivní a rychlá metoda nás dokáže zbavit nezvaných hostů během několika minut či hodin. Přestože jsem ve výborné kondici, občas této očisty využiji, právě díky její rychlosti. Setkávám se s mnoha lidmi a velká část z nich jsou nosiči různých bakterií a virů. Pokud některý z nich dokáže překonat můj imunitní systém a tělo si s ním samo neporadí dostatečně rychle, sednu si na pár minut k plasma generátoru RPZ14 a je po starostech.

Plasma generátor RPZ14

Je frekvenční generátor české výroby, který je určen pro bezkontaktní likvidaci mikroorganismů (viry, plísně, bakterie). Plazmový generátor likviduje mikroorganismy na jejich specifické frekvenci a má dosah několik metrů (běžně vystačí na celou místnost). Využívá princip bezkontaktního přenosu frekvencí dle poznatků a praxe průkopníka této metody selektivního ničení mikroorganismů Dr. Royala Raymonda Rifa.

Rpz14_2_2

Očista a detoxikace jater a žlučníku

Játra mají přímý vliv na velké množství zdravotních problémů, mimo jiné na nádorová onemocnění, cévní problematiku a alergie. Toxická zátěž v játrech vyvolává permanentní únavu a jakékoliv toxiny, které zhoršují činnost jater, mají dopad na celkové zdraví.

Detoxikace jater ohromně zlepšuje vaše trávení, které je základem celého zdraví. Také můžete očekávat, že s každým pročištěním, které uděláte, se budou vytrácet Vaše alergie. Takovéto pročištění odstraňuje i bolesti v ramenech, v pažích a horních zádech. Budete se cítit nabiti energií a s každou očistou Vám bude stále příjemněji.

Není vhodné čistit játra bez předchozí likvidace přítomných parazitů. Vyloučili byste pouze malé množství parazitů a cítili se stále nedobře. Před tím, než se pustíte do jaterní kúry, je vhodné pročistit tělo od parazitů (plazma, Scram, klystýr.. ).

Co budete potřebovat 

• 60g Himalájské soli 
• 180ml grepové (2ks) nebo citrónové (4ks) šťávy
• 120ml olivový olej – extra panenský za studena lisovaný
• uzavíratelná sklenice, láhev o obsahu 500ml
• nádoba o obsahu 1l na rozpuštěnou sůl
• termoláhev, termodečku, popřípadě jen PET láhev

Pro jaterní očistu si vyčleňte tři volné dny, ve kterých budete moci odpočívat a být blízko záchodu.
Nejvhodnější bude víkend.

DEN PRVNÍ (pátek)

Tento den je důležité nekonzumovat nic mastného. Jíst hlavně hodně ovoce. Kdo vydrží jen na ovoci, tím lépe, kdo ne, dá si jídlo, které neobsahuje tuky a mléčné produkty. Například bezlepkovou kaši z vody a s medem (pohankovou, jáhelnou, rýžovou), pečené brambory, nebo brambory a zeleninu vařené pouze ve vodě nebo v páře. Pít hodně vody, domácí čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny. Tyto potraviny umožní nastřádání žluče v játrech. Zvýšený tlak nastřádané žluče vytlačí více kamenů.

Časování procedury je velmi důležité

DEN DRUHÝ (sobota)

Do 12:00 - od rána přijímáte v pravidelných intervalech tekutiny (vodu, jablkový fresh nebo mošt), pro ty kdo nevydrží chvíli bez jídla, mohou si dát nějaké ovoce (jablka).
Po 12:00 - pijte pouze jablečnou šťávu v jakémkoliv množství, minimálně jeden litr. Ideální je použít jen doma vylisovanou čerstvou jablečnou šťávu.
14:00 - Od této chvíle nic nejíte a ani nepijete nic než vodu (tou nešetřete), až do ukončení jaterní kůry. Nachystejte si do 1 litrové nádoby 720 ml vody, přidejte 60 mg soli a občas zamíchejte, až se sůl úplně rozpustí.
18:00 - Odlijte si (1 dávku) 180 ml vody se solí a vypijte ji najednou.

20:00 - Opakujete to samé co v 18hod. (2 dávka), možná už se začnou dostavovat projímavé účinky

21:45 - Vymačkáte šťávu z grepu nebo citrónu (180ml) a připravíte si olivový olej (120ml). Nalijte do 500 ml lahve s víčkem 120 ml olivového oleje a přidejte 180 ml šťávy z grapefruitu, nebo citronu. Uzavřete víčko a několik minut silně třeste s lahví. Smysl věci je, aby se ty dvě rozdílné tekutiny staly jednou. Získáte tak emulzi, relativně dobré chuti. Připravte si termoláhev nebo dečku.
22:00 - Vypijte tuto směs oleje a šťávy, při pití pokud možno stůjte a dávku vypijte nejdéle do 5 minut, ideálně naráz. Hned si jděte lehnout, pokud si nelehnete, narušíte celou čistící kúru. Čím dříve si lehnete, tím více kaménků opustí vaše tělo. Pod sebe si dejte kus igelitu a ručník, pro případ, že by se dostavily projímavé účinky. Po ulehnutí se již nesmíte 30 min ani hnout.
Lehněte si na záda s hlavou mírně zvednutou na polštáři, nohy u sebe a natažené, přiložte termoláhev, elektrickou dečku, nebo jen PET láhev s teplou vodou pod pravé spodní žebro na játra. Po ulehnutí se nepohybujte 30 minut a zůstaňte v absolutním klidu. Důležité!
Snažte si představit, jak se vaše játra zbavují kamenů a co se vlastně ve vašich játrech děje. Pravděpodobně celkem dobře ucítíte žlučové kaménky, jak se posunují ve žlučovodech a vycházejí z vašich jater do střev. Díky soli to nepůsobí žádnou bolest a není to ani nijak nepříjemné.

DEN TŘETÍ (neděle)

6:00 – Vypijte vodu se solí, stejně jako první den 180ml v 18 a 20hod (3 dávka)
8:00 - Vypít poslední dávku vody a soli (4 dávka). Vhodné je, cca 30 minut po vypití soli, vypít větší množství vody, pro lepší vyplavení kamínků a toxických odpadů z tlustého střeva. Počítejte s projímavým účinkem a pohybujte se nedaleko záchodu.
10:00 - Start stravování, začněte čerstvými ovocnými šťávami, doma dělanými, ne z prodejen. Stále se pohybujte nedaleko záchodu. Za půl hodiny již můžete jíst běžné, ale lehké jídlo. Například bezlepkovou kaši s ovocem. Odpoledne již můžete jíst normální, ale lehkou stravu (zeleninu a ovoce). Kolem večera by se vám měl zastavit projímavý účinek. Po oba dny odpočívejte, nedělejte nic náročného (sport, práce, fyzická zátěž).

Po vypití oleje, ve stolici, která je již téměř čistá voda, vyhledávejte žlučové kameny, které jsou hráškově zelené, nebo jaterní pískové barvy což potvrzuje, že se nejedná pouze o zbytky jídla. Jedině žluč má tuto barvu. Navíc nepatrné zbytky stolice většinou klesnou ke dnu, ale kaménky většinou plavou na povrchu, neboť obsahují cholesterol. Vhodné je připravit si síto do záchodu, pak větší žlučové kameny budou v sítě, malé a maličké budou plavat v záchodě. Snažte se je spočítat všechny. Důvod počítání je, že u dospělého člověka se játra kompletně vyčistí, až napočítáte nejméně 2000 kaménků a kamenů. Můžou být až ve velikost lískového ořechu, případně až velikost švestky. Někdy žlučovody obsahují pouze krystalky cholesterolu, které nevytvořily kameny a vypadají jako hnědé vláknité smetí, které také plave na povrchu vody v záchodové míse. Odstranění těchto krystalků je naprosto stejně důležité, jako odstranění kamenů.

Nutné je pravidelné opakování
Tato první kúra vám pomůže pouze na nějakou dobu, ale jak se další nevyloučené kaménky budou postupně posouvat ve žlučovodech dopředu, symptomy vašich zdravotních problémů se budou vracet zpět. Proto je velice vhodné kůru pravidelně opakovat a o tom, že se to pravděpodobně vyplatí, svědčí následující informace. Máte-li játra čistá, krev je čistá, slinivka pak funguje naplno a zažívání také, pšoukání a nadýmání tedy prakticky neexistuje. Historicky je doloženo, cca od roku 1800, že lidé, co si čistili pravidelně měsíčně játra, se dožívali pravidelně věku přes 100 let, což v těch letech bylo naprosto úžasné. Musíte si ovšem uvědomit, že průměrný věk v té době býval kolem 40 let, čili se jim povedlo docílit 2,5 násobek a to rozhodně stojí za pokus, zvláště proto, že se tohoto věku dožili v plné síle duševní i fyzické.

Jaterní kúru tedy zopakujte nejdéle po 6 týdnech, ale čištění jater je možno zpočátku provádět s dvojtýdenním intervalem, tedy po 14 dnech. Jinak lze běžně doporučit následující frekvenci, jde ovšem o minimální frekvenci a vyšší frekvence rozhodně není na škodu.
1. rok alespoň 6x, ale klidně 12x
2. rok alespoň 4x
3. rok alespoň 2x
4. a každý následující rok alespoň 1x.

Kůru neprovádějte, pokud jste zrovna nemocní

Na obrázcích vidíte kamínky, které mě opustili v mých prvních třech očistách. Květen, červen, srpen 2014. Čtvrtý obrázek patří kamarádovi Jirkovi z Brna (49let) z roku 2016. Páté foto Naďa Blansko (60let) z roku 2017

Jaterni-kaminky_2 Kaminky 31-8-2014_2Jirka-2015_2Nada

Očista ledvin

Ledviny filtrují z krve vodu, do které propouštějí odpadové látky, řídí minerální hospodářství. Jejich funkce u zdravých lidí slábne už od 20 let. Jsou však značně předimenzovány a tak stačí i do vysokého stáří plnit své úkoly. Ovšem někteří lidé je stačí vyřadit z provozu velice brzy. Přitom kvalita fungování ledvin rozhoduje o osobnosti člověka a o vzniku řady nemocí: revmatizmu, bolestech páteře, ženských nemocech, impotenci, zánětu prostaty, řídnutí kostí, kožních chorobách, vysokém krevním tlaku a dalších.

Pokud máte časté angíny, zhoršují se vám vlasy, pozorujete změny na nehtech nebo trpíte záněty čelních dutin, upozorňuje vás tělo na to, že s vašimi ledvinami nemusí být všechno v pořádku. Také bolesti kolen mohou ukazovat na přetížení ledvin.

Očista ledvin se zdá velice snadná, ale pozor! Je nutné vědět, zda nemáte ledvinové kameny či písek. Při této očistě totiž vycházejí ven, a pokud vás putující kámen překvapí nepřipravené, můžete zkusit velké bolesti. Je nutné tělo náležitě "změkčit", tzn. týden před očistou jíst pouze zeleninu a ovoce, pít ve velkém množství zeleninové a ovocné šťávy (nezapomínejte na červenou řepu), často se nahřívat, saunovat a koupat v teplé vodě. Pokud začnou kameny vycházet bolestivě, lehněte si do vany s teplou vodou a vydržte.

Každou očistu těla začínáme doporučením na to nejzákladnější, co můžeme pro naše tělo udělat - začít pít čistou, zdravou, zásaditou, "živou" vodu, která je mj. jedinečným antioxidantem. Jsme více než ze 72% z vody. Každá buňka potřebuje vodu. Zdravou vodu. Voda je tou nejzákladnější součástí naší "stravy". Tak kde jinde bychom měli začít?!?

Co můžete pro své ledviny udělat ihned

Vyhněte se mléčným výrobkům a nočním jídlům. Ještě víc zmenšete porcičky soli – příjem vody a soli musí být vyvážený. Na ledviny si přikládejte pšenici v pytlíku z bavlny a nahřátou sůl v pytlíku. Do koupele si přisypte mořskou sůl. Vyražte na procházkuk řece nebo jiné vodě. Pozor na chlad, špatný pitný režim, alkohol, chemikálie, drogy, koření, cukr, špatné dýchání a velké množství živočišných bílkovin. Ledvinám neprospěje ani strach a úzkost.

Očista kadeřavou petrželí

Kadeřavou petržel si pěstujeme na zahrádce, je to nenáročná bylina. Pokud ji na zahrádce nemáte, doporučuji ji kupovat od českých bylinářů. Čerstvou kadeřavou petržel nadrobno nakrájejte. Použijte asi hrst listů na 0,5 litru vody. Petržel dejte do vody, kterou 10 minut vařte na mírném plameni. Poté nechejte čaj vychladnout. Čaj doporučuji pít mezi 17. - 19. hodinou (čas zvýšené funkce ledvin) a nejlépe 2 - 3 hodiny po jídle a 1 hodinu před jídlem. Z těla budou močí odcházet rozpuštěné soli a nečistoty. Po týdnu užívání si dejte týden pauzu. Kadeřavou petržel doporučuji jíst také syrovou na saláty či na vařená jídla. "Jez petržel, abys dlouho vydržel."

Výplach střev

Základem správného fungování celého organismu jsou čistá, léty nezanesená a správně fungující střeva. Hydrocolon terapie, klystýr, detoxikace organismu přírodními preparáty, to všechno jsou způsoby, jak zbavit střeva mnohaletých nánosů nečistoty, virů a bakterií. Proč je kvalita našeho střeva tak důležitá? Protože právě ve střevech sídlí naše imunita. V jakém stavu máme střeva, tak se cítíme i vypadáme. Dokonce i kožní projevy jako jsou vyrážky a ekzémy mají původ ve střevě.

Pokud se nesprávně stravujete a málo se hýbete, vaše střeva jsou živnou půdou pro vznik toxinů a škodlivin. Často využívaná projímadla tuto situaci neřeší – jsou k našemu tělu příliš drastická a mohou činnost střev ještě více zhoršit. Nejúčinnější a nejšetrnější metodou očisty střev je od pradávna klystýr. Provádí se postupně - nejdříve se z tlustého střeva vyplaví hrubé nečistoty a pak odstraňujeme i ty jemnější a nejhlouběji uložené nečistoty v tenkém střevě - tímto způsobem je klystýr našemu organismu šetrný.

Účinky klystýru

Pokud jsou střeva zanesena mnoholetými usazeninami, do krve se dostávají škodliviny, které mohou negativně ovlivnit funkci různých orgánů. Klystýr vrací střevům schopnost zásobovat nás živinami a nastartuje vaši obranyschopnost, zlepší činnost všech orgánů včetně pokožky, přes kterou škodliviny vystupují z těla ven, odstraní zácpu a mnoho dalších potíží.

Nedaří se vám zhubnout, ačkoliv jste vyzkoušeli snad všechny možné diety? Možná jsou příčinou právě vaše zanedbaná střeva. Dlouholeté nánosy kalů způsobují tvrdnutí střev a snižují schopnost odbourávat tuky. Zkuste před změnou jídelníčku aplikovat střevní očistu. Uvidíte, že výsledky se tentokrát dostaví.

Klystýr si minimálně jednou za život prožije téměř každá žena. Očista střev je totiž běžnou součástí předporodní přípravy. Bez aplikace klystýru by vlivem silného tlačení odcházela ven i stolice.

Klystýr před análním sexem

Anální sex je dosud poměrně tabuizované téma hlavně vlivem názoru, že se jedná o něco nečistého. Anální otvor a konečná část tlustého střeva je opravdu největším zdrojem bakterií, nečistoty lze však snadno odstranit právě klystýrem. Při klystýru se vyčistí nejen konečník, ale i část tlustého střeva a stolici trvá až 12 hodin, než tlustým střevem znovu projde. Všichni, kteří anální sex provozují, by neměli na aplikaci klystýru zapomínat. Vyprázdnění opravdu nestačí.

Irigátor - nádoba na klystýr

Nádobu na klystýr zvanou irigátor nabízíme v našem centru za pár korun. Skládá se z plastového sáčku, hadičky a tzv. rektální trubičky. Sáček se zavěšuje na stěnu, z něj vede hadička s otočným ventilkem, a ta končí rektální trubičkou, která se zavádí do konečníku.

Jak se klystýr provádí

Klystýr se provádí ideálně na lačný žaludek. Připravte si asi 0,5 až 2 litry vody. Čím čistší (hladovější) voda bude, tím lépe vás propláchne. Můžete do ní přidat 1 lžící citrónové šťávy nebo odvar z heřmánku. Nalijte ji do nádobky klystýru (irigátoru), zavěste asi do výše očí (aby měla voda spád). Konec hadičky zvlhčete olejem a lehněte si na bok. Zcela se uvolněte, dýchejte přirozeně. Zasuňte konec hadičky do análního otvoru (cca 2 cm hluboko) a nechejte vodu téct až do pocitu většího tlaku (ne však do bolesti!). Můžete také nalévání vody přerušit a pokračovat až ve chvíli, kdy tlak povolí. Přijměte tolik vody, kolik unesete. Pokud se vám podaří v sobě vodu chvíli udržet a provést s ní pár jednoduchých cviků, je to jen dobře. Zajděte si na toaletu a poté si na chvíli odpočiňte.

Hloubková očista střev

Po několika aplikacích klystýru si můžete troufnout na promytí celého, nejen tlustého střeva. Voda se do nejzazších partií střeva dostane díky dýchacím cvikům. Při přijímání vody několikrát hluboce vydechněte, na pět vteřin zadržte dech a žaludek přitáhněte k páteři. Snažte se stáhnout bránici. Nálev se tak dostane i do tenkého střeva.

Pravidla

Klystýr aplikujte nejlépe ráno do sedmi hodin nebo večer před spaním. Neočekávejte, že se vám na poprvé podaří přijmout celou dávku. Přijměte ji klidně na dvakrát nebo i na třikrát. Během aplikace klystýru myslete na to, jak vám voda protékající střevy vymývá zbytky jedovatých látek a uzdravuje vás. Asi hodinu po aplikaci nevycházejte z domu. Voda ze střev se vám může vracet i po půl hodině. Čím déle v sobě tekutinu udržíte, tím větší část střeva vyčistíte (ideální doba je 10-15 minut).

Jak často

Při počáteční očistě se doporučuje přijímat klystýr denně, v dalším týdnu obden, třetí týden ob dva dny a postupně klystýr aplikujte podle vlastních potřeb. Pokud budete pokračovat ve starém, nezdravém stravovacím režimu, účinky klystýru časem zmaříte.

Pro koho není vhodný

Klystýr není vhodný pro těhotné ženy a při Crohnově chorobě střev, akutním zánětu střev, tuberkulóze, po operaci či nádorech střev. Očistě tenkého střeva (mohou však praktikovat očistu střeva tlustého s menšími dávkami vody) by se měli vyvarovat také lidé se slabým srdcem, výraznými dýchacími potížemi, střevními infekcemi a vysokým krevním tlakem.

Můžu porušit střevní mikroflóru

Spolu s kalem (nestrávenými zbytky) se pochopitelně z těla dostanou ven i bakterie, které pomáhají trávit zbytky potravin. 
Nicméně nikdy nevypláchnete bakterie všechny a ony se velmi rády množí. Takže během 24 hodin se běžná střevní mikroflóra obnoví. Jíme-li „špatně“ (mouka, cukr, maso), tak se rozvinou i bakterie, které prospěšné nejsou.

Před i po provedení klystýru (24hodin) jezte minimální množství živočišných tuků, zvolte raději lehká jídla a poloviční porce. Ideální zeleninový salát, rýži, ovoce. Pijte čistou vodu, popř. fresh zeleninové a ovocné šťávy (nikoliv „džusy“ z krabice).

OIL Pulling (denně 20min.)

Provádí se převalováním oleje v ústech po dobu cca 20 minut. Olej na sebe jako magnet přitáhne bakterie a toxiny nashromážděné v ústech. Ideální je provádět ráno na lačno, kdy jsou detoxikační účinky nejsilnější. Po vyplivnutí je vhodné vypláchnout ústa a vyčistit zuby. Používejte za studena lisované oleje. Já mám nejraději kokosový, nejen pro jeho chuť, ale i léčivost. V rámci změny ho střídám s olivovým nebo jiným, který mě aktuálně zaujme. Pozor, aby jste olej nespolki a tím i nashromážděný odpad určený k vyplivnutí. Tato jednoduchá a prastará ajurvédská metoda zlepší zdraví celé ústní dutiny. Bílé zuby, svěží dech, zdravý jazyk, krvácení dásní a v některých zaznamenaných případech i zubní kaz. Velice doporučuji alergikům, astmatikům a lidem se zánětem dutin. Tato metoda si vyžaduje svůj čas, je však velmi účinná a levná. V případě vážnějších potíží můžete provádět 2x denně.

Česnek (denně 30min.)

Česnek je úžasná rostlina, která nejen skvěle chutná, má také mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. Příznivě působí na srdce, krevní oběh, snižuje krevní tlak a cholesterol. Česnek čistí tělo, podporuje zdraví ledvin, čistí kůži a působí proti zánětu především dýchacího ústrojí, na průdušky a chronický kašel. Odstraňuje drobné ledvinové kamínky, zpomaluje vývoj aterosklerózy a významně se podílí v prevenci proti rakovině tlustého střeva, konečníku, žaludku, prsu, prostaty, močového měchýře, plic a v neposlední řadě ho nemají rádi parazité, kteří nás osidlují.

Nejzdravější je ve své syrové podobě, hlavně po úpravě lisováním nebo sekáním. Vložte jeden stroužek česneku do úst a sajte jeho šťávu po dobu aspoň 30 min. Zdravé živiny se pomocí slin dostanou do celého organismu. Někdy česnek zaměním za čerstvý zázvor. Tuto prastarou techniku je vhodné praktikovat v raních hodinách. Já ji dělám pravidelně hned po Oil Pullingu. Až po té jsi du vyčistit zuby a posnídám čerstvě vylisovanou ovocnou šťávu.

Šankhaprakšálana - očista tenkého a tlustého střeva

Jak si prodloužit život

Jednou z hlavních příčin předčasného stárnutí, je nahromadění toxinů v organismu převážně ve střevech a jejich vstup poškozenou sliznicí do krve (autointoxikace). Každá živá buňka produkuje toxiny, které jsou určeny k vyloučení prostřednictvím kůže, ledvin a plic. Podstatné je udržovat tyto orgány zdravé, neboť neplní-li dokonale své funkce, organismus se pomalu, ale jistě otravuje. Existuje však zhoubnější zdroj auto intoxikace. Jsou to jedy, které pronikají stěnou střeva, a tím znečisťují celý organismus. Je velmi důležité se správně živit a mít čisté střeva. Pravidelnou stolicí neodstraníte vždy veškeré sedimenty a ty se postupně usazují. Vyvolávají hnilobná kvašení, jejichž toxiny se nepřetržitě šíří po celém těle a působí zhoubně. Nehledě na to, že trvalé dráždění střevní sliznice může být příčinou mnoha zhoubných nádorů nebo alespoň zdrojem bujení. Případy nádorů tlustého střeva drží rekord ve srovnání se zhoubnými nádory ostatních orgánů těla. Zácpa je ve skutečnosti stavem, při kterém není tračník dokonale čistý a zbavený všech fekálií. I lidé s pravidelnou stolicí trpí chronickou zácpou, aniž by o tom věděli.

Šankhaprakšalána  (Várisara)

Je základní jógová technika, při které prochází voda, trávicí trubicí jako ulitou. Níže popsaná technika představuje syntézu různých vylučovacích metod. Dhíréndru Brahmačárího z Dillí, výzkumného ústavu jógy v Lónavle a jógové nemocnice u Bombaje a technika užívaná svámím Satjánandou v Bihárké škole jógy v Monghyru.

Příprava

Ohřejte vodu, do níž přidáte jednu polévkovou lžíci soli na jeden litr vody. Voda musí být slaná, jinak bude putovat tradičním způsobem močovými cestami a ne konečníkem. Pokud je příliš slaná, lze její koncentraci snížit na přijatelnou míru.

Vhodná doba

Nejvhodnější doba je ráno nalačno. Mě to trvá cca 90-120 minut, proto je k tomu vhodný den, ve kterém nikam nespěcháte. Tento ani příští den neprovádějte žádné náročné cviky.

Jak postupovat

Vypijte sklenici teplé slané vody, po té proveďte předepsané cviky, vypijte další sklenici a proveďte opět cviky.Střídavě pijte vodu a provádějte cvičení. Na rozdíl od vamanadhautí, kdy se voda hromadí v žaludku (což vyvolává nauseu – pocit na zvracení), během šankhaprakšálany voda přechází ihned do trávicí trubice, aniž by způsobovala zvedání žaludku. Pokračujte střídavě v pití a cvičení, dokud nevypijete celkem šest sklenic. Pak je třeba jít na stolici. K prvnímu vyprázdnění dojde téměř okamžitě. Po normálních výkalech, tvarovaných, následuje stolice měkčí a potom tekutá (nažloutlá). Když k vyprázdnění nedojde ihned, nebo nejpozději do pěti minut, znovu provádějte cviky, tentokrát bez pití vody, pak se vraťte na WC. Jestliže by se ani potom nedostavil výsledek, je třeba navodit vyprázdnění pomocí irigátoru (klystýr), aby se vytvořil efekt sifonu (násosky). Jakmile vyjde první stolice a sifon není přerušen, ostatní už pokračuje automaticky. Pokaždé, když jdete na WC, vymyjte si konečník vlažnou vodou, osušte ho a případně ho natřete olivovým, nebo jiným olejem, abyste předešli podráždění způsobenému solí (já to nedělám). Po první stolici je třeba znovu vypít sklenici teplé slané vody, provést cviky, pak jít na WC, kde pokaždé dojde k vyprázdnění. Dále střídavě provádějte: pití – cviky – WC, dokud voda nevychází tak čistá, jakou jste na počátku vypili. Podle stupně nánosu v tračníku to odpovídá vypití 10 až 14 sklenic, zřídka více. Jestliže jste spokojeni s výsledkem, to jest voda je podle vás dostatečně čistá, můžete buď přestat, v tomto případě půjdete v následující hodině ještě několikrát na toaletu, nebo vypít tři sklenice vlažné neslané vody a provést vamanadhauti to je vyprázdnit žaludek tím, že podráždíme kořen jazyka třemi prsty ruky a vyvoláme reflex zvracení. To přeruší sifon a zcela vyprázdní žaludek. Jogíni tradičně provádějí vždy po šankhaprakšálaně vamanadhautí.

Příčiny neúspěchu

Jestliže po vypití například čtyř sklenic cítíte, že obsah žaludku neprochází normálně do trávicí trubice, což vyvolává pocit přeplnění až nevolnosti, znamená to, že hrdlo vrátníku se neotevírá tak, jak by mělo. Ještě není všechno ztraceno. Zopakujte dvakrát nebo třikrát sérii cviků bez pití vody. Vymizení pocitu nevolnosti znamená, že průchod je otevřen. Jakmile se sifon vytvoří, můžete už bez problémů pokračovat v postupu. Může se však stát, že u některých osob plynová bublina vzniklá kvašením zabrání vytvoření sifonu. V tomto případě stačí rukama stlačit břicho nebo provézt sarvangásanu jako doplněk ke čtyřem dále popsaným cvikům. V nejnepříznivějším případě, to jest, že by voda vůbec nevyšla z žaludku, jsou možná dvě řešení. Provést vamanadhautí, to je vyprázdnit žaludek tím, že podráždíme kořen jazyka třemi prsty ruky a vyvoláme reflex zvracení. Nedělat nic, voda sama vyjde ve formě moči. Po cvičení je potřeba si odpočinout a vyhnout se podchlazení.

První jídlo

Po šankhaprakšálaně je třeba dodržovat následující pokyny. Jíst nejdříve půl hodiny po cvičení a nejpozději jednu hodinu po skončení. Je výslovně zakázáno nechat trávicí trubici prázdnou déle než hodinu. První jídlo má obsahovat bílou rýži (tedy ne rýži přírodní, jejíž buničina by dráždila střevní sliznici) vařenou ve vodě až rozvařenou. Vařená rýže se má v ústech rozplývat. Může se podávat s tomatovou omáčkou, trochu osolenou, ale bez koření. Lze ji doplnit dobře uvařenou čočkou nebo karotkou. Současně s rýží musíme sníst alespoň 4dkg kokosového másla. Můžete je buď nechat rozpustit na rýži, anebo sníst po lžičkách. Rýži lze nahradit jahelnou, pohankovou či jinou bezlepkovou kaší. Rýže se nesmí vařit v mléce. 24 hodin po šankhprakšálaně jsou zakázány všechny mléčné produkty, kyselé pokrmy a nápoje. Bezlepkový chléb je dovolen při druhém jídle, které následuje po cvičení. Po 24 hodinách se můžete vrátit ke svému normálnímu stravovacímu režimu

Nápoje

Následkem požití slané vody se část tekutin vašeho organismu osmózou dostane do trávicí trubice. To je součástí pročišťovacího procesu. Po tomto cvičení je tedy normální pociťovat velkou žízeň. Před prvním jídlem nepijte žádnou tekutinu ani čistou vodu, jinak byste sifon nepřerušili a pokračovali byste v chození na toaletu. Naopak během prvního jídla a po něm můžete pít vodu, nebo lehké odvary (např. kombinace lipového květu a máty), minerální vodu bez kysličníku uhličitého. Alkohol je během 24 hodin, které následují po cvičení, přísně zakázán. Nikoho nepřekvapí, že se stolice objeví až po 24 nebo 36 hodinách. První stolice bude zažloutlá a bez zápachu jako u dítěte. Toto cvičení se má provádět nejméně dvakrát za rok. Průměrná frekvence bude čtyřikrát do roka, při změně ročních období. Ti, kteří chtějí být důkladní, mohou cvičení provádět jedenkrát za měsíc. Dhríréndra Brahmačárí radí dokonce každé dva týdny. Záleží tu na chuti a odvaze každého jednotlivce.

Blahodárné účinky

Prvořadý účinek se týká vylučování. Dojde k úplnému odstranění usazenin, které pokrývají sliznici tlustého střeva. Lidé, kteří se domnívali, že nemají zácpu, i když téměř každý den chodili na stolici, s překvapením nalezli ve vyloučených hmotách třešňovou pecku spolknutou před několika měsíci. Co k tomu dodat? Pacienti jógové nemocnice v Lónavle, kteří jsou léčení jógou pod vedením lékařů, žasnou, když zjistí, čím vším mohou být střeva pokryta v průběhu měsíců, a natož pak roků. Je neuvěřitelné, že lidé mohou nosit ve svých útrobách tolik odpadů a ignorovat to. Provádějte tedy šankhaprakšálanu a zbavujte se všech nánosu, které znečišťují vaší trávicí trubici. Blahodárné účinky se neobjeví ze dne na den. Ale brzy se objeví svěžestí dechu, lepším spánkem, vymizení vyrážky z obličeje a po těle. Když si zvolíte rostlinnou stravu, tedy bez masa, dojde k vymizení tělesného pachu, který někdy bývá hodně silný. Pot bude bez zápachu a pleť se pročistí. Toto cvičení je nejen vylučovací. Stimuluje játra, to se projeví na barvě stolice a ostatní žlázy náležející k trávícímu systému, především slinivku břišní. Lékaři v Lónavle s úspěchem léčili některé případy začínající cukrovky praktikováním šankhaprakšálany každé dva dny po dobu dvou měsíců, bylo to spojeno s vhodnou stravou a prováděním pránájámy a jiných jógových technik. Zdá se, že Langerhansovy ostrůvky, umístěné ve slinivce břišní, vlivem celkové stimulace této žlázy vylučují více inzulínu. Pročištění trávicí trubici má za následek správný metabolismus a to způsobuje, že hubení se spravují a hubnou ti, kteří mají kila navíc.

Kontraindikace

Kontraindikací není mnoho. Lidé, kteří mají žaludeční vřed, si musí šankaprakšálanu odříci a počkat na uzdravení, než se jí podrobí. Totéž platí o lidech, kteří mají akutní onemocnění trávicího traktu, jako např. úplavici, průjem, akutní zánět tlustého střeva, kolitidu (chronickou kolitidu lze naopak tímto cvičením, provádět jen mimo kritická období, zlepšit), akutní zánět slepého střeva, a tím spíše o lidech s vážným onemocněním, jako např. tuberkulózou střev a rakovinou. Tyto kontraindikace však nejsou absolutní. Je znám alespoň jeden příklad šankhaprakšálanou radikálně vyléčené úplavice, kterou pacient předtím marně léčil několik měsíců. Tato technika by mohla být zajímavá i pro naši medicínu. Toto cvičení je velmi účinným doplňkem léčby oxyuriázy (roupů). Tím, že se celý obsah střeva vyprázdní, červi i vajíčka vyjdou ven. Vzhledem k velkému množství klků ve střevech však některá vajíčka zůstanou ve střevech zachycena, proto šankhaprakšálana léčbu úplně nahradit nemůže.

Popis jednotlivých cviků

První cvik. Výchozí postavení mírný stoj rozkročný, chodidla asi 30 cm od sebe, prsty rukou jsou propletené, dlaně otočené nahoru. Narovnejte záda, dýchejte normálně. Aniž byste otočili hrudník, ukloňte se nejdříve doleva, znovu se vzpřimte a hned se ukloňte na druhou stranu. Tento cvik opakuj čtyřikrát, to je osm úklonů střídavě vlevo a vpravo, což potrvá asi 10 sekund. Tyto pohyby otevřou vrátník a při každém úklonu část vody vyjde ze žaludku směrem ke dvanácterníku a tenkému střevu.

M4_2M5_2

Druhý cvik. Tento cvik způsobuje postup vody v tenkém střevě. Výchozí postavení je stejné, tedy mírný stoj rozkročný, upažte a pokrčte levou ruku až se ukazovák a palec dotknou pravé klíční kosti. Pak proveďte rotaci trupu a protáhněte pravou paži co nejdále dozadu. Díváte se na konce prstů. Nezastavujte se, ale vraťte se hned do výchozího postavení a pak proveďte pohybu na opačnou stranu. Tento cvik opakujte čtyřikrát, tj. osm pohybů střídavě vpravo a vlevo. Celková doba trvání cca 10 sekund.

M6M9M7M8

cvič s chutí

Třetí cvik. V tenkém střevě bude voda postupovat při dalším cviku. Proveďte variantu kobry podle obrázku. Země se dotýkají pouze prsty nohou a dlaně, stehna tudíž zůstávají nad podložkou. Chodidla jsou od sebe vzdálena asi 30 cm (důležité). Když zaujmete tuto polohu, otočte hlavu, ramena a trup tak, abyste viděli opačnou patu (při otáčení vpravo se tedy díváte na levou patu). Nezastavujte se, vraťte se hned do výchozího postavení a zopakujte na druhé straně. Tento cvik opakujte čtyřikrát, tj. osm otočení střídavě vpravo a vlevo. Celková doba trvání 10 až 15 sekund.

M11M10

Čtvrtý cvik. Voda, která postoupila až na konec tenkého střeva, je dále vedena tračníkem při posledním čtvrtém cviku. Třebaže je nejsložitější ze série, je dostupné všem cvičencům, mimo osob, které mají potíže s koleny nebo s meniskem. Tyto osoby použijí variantu popsanou na závěr. Výchozí postavení dřep, chodidla vzdálena asi 30 cm, paty jsou vytočeny vně, takže jsou pod stehny a nikoliv pod hýžděmi. Ruce jsou položeny na kolenou vzdálených od sebe asi 50 cm. Otočte trup vpravo a klekněte si na pravé koleno, před pravé chodidlo. Dlaně střídavě stlačují pravé stehno k levé straně a levé k pravé straně, tak aby stehna stlačovala polovinu břicha, a tím i tračník. Dívejte se vzad, abyste zesílili torzy trupu a stlačovali břicho. Zatímco v předchozích cvičeních nezáleželo, mnoho na tom, zda začnete na levou nebo na pravou stranu. Pro toto cvičení je vhodnější stlačit nejdříve pravou stranu břicha, a tím především vzestupný tračník. Jako všechny předchozí, i tento cvik se provádí čtyřikrát, tj. osm pohybů střídavě vlevo a vpravo. Celková doba trvání: 15 sekund.

M13M15M14

nikdy není pozdě změnit svůj život k lepšímu

Jiná varianta čtvrtého cviku. Jestliže čtvrtý cvik není proveditelný, můžete dosáhnout podobného výsledku pomocí varianty používané, i když jste před tím jógu nikdy nedělali. Tento pohyb je odvozen z ardhamatsjéndrásany. Podívejte se pozorně na obrázek. Všimněte si, že noha je prostě umístěna u vnitřní strany stehna a nikoliv na vnější jako je tomu v přípravné poloze pro ardhamatsjéndrásanu. Rameno se nedotahuje co nejblíže ke kolenu pokrčené nohy, naopak trup je mírně nakloněn vzad. Paže opřená o pokrčené koleno slouží jako páka k torzi páteře k přitlačování stehna proti podbřišku. Na rozdíl od ardhamatsjéndrásany toto cvičení má stlačovat pouze podbřišek, a proto se skrčená noha nesmí dotýkat žeber. Než začnete provádět šankhaprakšálanu, naučte se jeden cvik po druhém. Je to záležitost několika minut, neboť složitost je pouze zdánlivá. 

M2M3

Shrnutí celého postupu.

Vypít sklenici teplé vody osolené v poměru jedna polévková lžíce na litr vody. Provést celý cyklus popsaných cviků. Vypít druhou sklenici a opakovat celý cyklus. Takto pokračovat až po šestou sklenici. Jít na WC a čekat na první vyprázdnění. Když se tak nestane do 5 minut, zopakovat cyklus bez pití vody. Jestliže se opět nedostaví výsledek, pak malý klystýr otevře sifon. Znovu vypít jednu sklenici vody, provést cvičení a vrátit na WC. Takto pokračovat ve střídání voda, cvičení, WC. Nakonec nepovinně, vypít znovu dvě sklenice teplé vody, tentokrát bez soli, provést vamanadhautí, které odstraní všechnu vodu ze žaludku. Vamanadhautí vyprázdní žaludek, povzbudí játra, žlučník a slezinu a přeruší sifon. Pokud neprovedete vamanadhautí, nevzdalujte se po dobu jedné hodiny od WC. Počkat alespoň půl hodiny než začnete jíst, ale v žádném případě nečekat s jídlem déle než jednu hodinu. Pít až po prvém jídle, ne dříve.

M1

Půst

Půstování je úžasná forma pročistění a detoxikování organismu. Co to vlastně půst je? Je to stav, při kterém pijeme pouze čistou vodu. Konzumování čehokoliv jiného než vody znamená jíst, respektive vyživovat organismus, tím pádem se už nejedná o půst. Smyslem půstu je pročistit tělo od odpadu, který se v něm dlouhodobě hromadí a intoxikuje tělo.

Pokud vás půstování zajímá a chcete začít, doporučuji konzultovat s někým, kdo má zkušenosti. Pravidelně držívám půsty od roku 2013 a vždy se u toho cítím skvěle. Pokud ne, půst ukončím a odložím na vhodnější čas. Pro mě je důležité, aby mi při tom bylo příjemně, nedělám to násilně a vždy poslouchám své tělo. Nikdy neplánuji kdy, začnu a jak dlouho to potrvá. Prostě se ráno vzbudím a vím, že to začalo. Jakmile chce mé tělo půst ukončit, dá mi jasné znamení, které akceptuji.

V roce 2015 jsem začal přidávat i suché půsty, tedy bez vody. Je to opravdu nádherný pocit tělo nezatěžovat žádným odpadem (ani z jídla ani z vody). Půst je jedna z nejlepších očist organismu a je to skvělý restart imunitního systému. Začátek může být psychicky náročnější, ale ty co vytrvají, čeká výborná odměna v podobě nejen mnohem zdravějšího těla, ale i delšího, aktivnějšího a kvalitnějšího života.