Co nesmí chybět žádný den v mém jídelníčku

Denně se stravuji převážně syrovým ovocem a zeleninou. Jednoduché cukry jsou tou nejlepší výživou pro mozek, zdrojem vitamínů a obrovské energie pro aktivní životní styl. Zelenina mi pak dodává minerály, proteiny a výborně čistí mé tělo. Tuky doplňuji hlavně avokádem, semínky, ořechy a za studena lisovanými oleji (nejvíce kokosový a olivový). Mé tělo však cítí a provedené studie potvrzují, že výživový obsah potravin se stále snižuje. Nebudu se tu rozepisovat kdo, a proč za to může, fakt je ale ten, že v ovoci a zelenině už není toliko vitamínů a minerálů, jako za dob našich rodičů a prarodičů. Z tohoto důvodu jsem zařadil do své stravy superpotraviny – výjimečné potraviny, které obsahují velké množství živin a jsou bohaté na vitamíny, minerály a mají antioxidační účinky podporující imunitní systém. Sepsal jsem seznam rostlin, které konzumuji denně, i kdyby na chle.. vlastně jablko nebylo .) Dále chci upozornit na důležitost RAW a BIO. Mnoho lidí se nechá zlákat nízkou cenou a nakupuje plody, které jsou mrtvé a narvané chemií. Ano teplem zabitá rostlina vám dá pořád mnohem víc, než řízek s chlebem, ale pokud chcete prožívat zdravý, aktivní a dlouhý život, je nutno zařadit do jídelníčku více čerstvosti a syrovosti.

Kustovnice čínská – Goji BIO a RAW (nejhodnotnější známý plod na Zemi)

Plod dlouhověkosti (Lycium chinense) čerpají svou sílu z milion let staré půdy v chráněných údolích v divokých oblastech vnitřního Mongolska a Tibetu, v provincii Qinghai. Lidská ruka se nesmí neposbíraných goji bobulí dotknout, jinak zoxidují a zčernají. Bobule se setřesou na podložku a nechají uschnout ve stínu. V okolí 15 km se nevyskytují žádné pěstované plodiny, které by keře mohly ohrozit potenciálními nákazami. Díky tomu jsou geneticky velmi silné a jejich plody nemusí být sířeny. Goji obsahuje 18 aminokyselin, pomáhá při regeneraci, vysoký podíl vitamínu C, antioxidační účinky ochraňují buňky v těle, přispívá ke zdraví kardiovaskulárního systému, pomáhá ke správné práci nervového systému, napomáhá při rekonvalescenci, podporuje imunitní systém a stavbu a udržování zdravých kostí, zubů, chrupavek, dásní a kůže, je nezbytný pro energetický metabolismus a transformaci potravy v energii, přispívá k absorbci železa z potravy, široké spektrum vitamínu B, napomáhá ke správné funkci nervového systému, bohatá na minerály, obsahuje beta sitosterol, snížení koncentrace a absorbce cholesterolu, pomáhá udržovat normální funkci ledvin a prostaty, pomáhá proti stárnutí cév, obsahuje esenciální matné kyseliny, které si tělo nedokáže vyrobit, je bohatá na betakarotén, antioxidační účinky- ochrana před radikály, které mohou poškodit buňky, pomáhá zachovat neporušenost DNA, čímž zpomaluje stárnutí, přispívá k zachování zdravé a elastické kůže, pigmentu a opalování, pomáhá tělo chránit před radikály z UV záření a spálení se, vitamín E, přispívá ke správné funkci imunitního systému a zvyšuje obranyschopnost, aktivuje energetický metabolismus, pomáhá při správě hmotnosti, zvyšuje účinnost vitamínu C, zlepšuje mužskou sexuální funkci včetně kvality spermatu a má protizánětlivé účinky spolu se správnou funkcí jater.

Chia BIO a RAW

Funkční a výživná potravina, známá po celém světě. Semínka Chia jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, jsou plné antioxidantů a bílkovin, obsahují velké množství vitamínů a minerálů (E, B3, měď, zinek, hořčík, železo, fosfor, draslík, vápník) a jsou nejbohatším známým rostlinným zdrojem esenciálních mastných kyselin. Mají více omega-3 mastných kyselin, než jakékoli jiné přírodní zdroje, ale jsou i plná antioxidantů, vápníku, bílkovin, vlákniny a mnoha dalších vitamínů a minerálů. Dodávají energii, zabraňují přejídání, jsou lehce stravitelná. Lze je namočit a už po pěti minutách se vytvoří hutný želatinový gel. Semínka lze přidat i bez namočení přímo do koktejlu. Můžete je také pomlít na jemný prášek a ten používat jako pojivovou a zahušťovací ingredienci.

Madle BIO a RAW

Obsahují vlákninu a až 20 různých flavonoidů, tedy látek, které pomáhají před rozvojem nemocí srdce a cév. Obsahují také mononenasycené a polynenasycené tuky, které nás také chrání před nemocemi srdce, cév a rozvojem aterosklerózy (kornatění tepen). Dále obsahují vápník, draslík, hořčík, mangan a vitamín E. V neposlední řadě pak obsahují rostlinné steroly (fytosteroly), které brání vstřebávání cholesterolu ze zažívacího ústrojí. Mandle mají schopnost mírnit hladinu glukózy v krvi.

Chlorella BIO a RAW

Je jedním z nejlepších přírodních prostředků pro odstranění toxických materiálů a těžkých kovů z našeho těla. Dokáže odstranit rtuť z našich tkání během několika týdnů. Je také jedním z nejbohatších zdrojů zeleného barviva chlorofylu, jemuž vděčíme za život na této planetě.

Spirulina BIO a RAW

Je potravina s nejvyšším obsahem bílkovin na světě (71%). Obsahuje všech 18 aminokyselin včetně 8 esenciálních. Je lehce stravitelná, protože její buňky neobsahují stěnu z celulózy. Několik studií ukázalo, že je výborným zdrojem vitamínu B12, protože se nejedná o rostlinu, ale cyanobakterii z rodu sinic. Také obsahuje poměrně hodně železa (cca 50x více než špenát). Je výborným zdrojem kyseliny linolové (omega6). Spirulina nám také velmi pomáhá s UV zářením. Velmi podporuje imunitní systém a pomáhá při léčení nemocí jako například rakovina, vysoký tlak, cholesterol, srdce, cukrovka typu 2, játra, detoxikace, kandidy, chudokrevnost, únava, ženské problémy, imunita, klouby, kosti, autoimunitní onemocnění.

Vitamín C (5-20g/den)

To, že si člověk vinou genetické poruchy neumí vyrobit vitamín C tak jako ostatní savci na planetě Vám řekne každý lékař. To, že je to jeden s nejdůležitějších vitamínů, který reguluje činnost imunitního systému, kontroluje rakovinu a likviduje útočníky prostřednictvím leukocytů, to vám lékař také potvrdí. Už se však tolik nepropaguje, že díky toxické době, ve které žijeme, je spotřeba vitamínu C mnohem větší než náš přísun z potravy. Naše tělo se přizpůsobilo této situaci a začalo recyklovat velmi malé množství, které má k dispozici. Daní za tento úsporný režim je to, že naše imunita, obnova a reprodukce buněk, tkání, vazů a chrupavek v kloubech funguje pouze asi na 30%. Východiskem je aby naše tělo přešlo z recyklačního režimu na metabolický, což se stane po šesti týdnech pravidelného užívání dostatečných dávek C vitamínu. Tělo si zvykne metabolizovat C vitamín v dokonalém režimu a přijme fakt, že bude dostávat pravidelní dávky C vitamínu. Odměnou těm, kteří si zvyknou na pravidelné ovocné nápoje obohacené dostatečnou dávkou C vitamínu (5 až 20 g C vitamínu/den), bude zpomalené stárnutí, dokonalý imunitní systém a výborná obnova buněk, tkání, chrupavek a kostí.

Proteiny BIO a RAW

Jsou základním stavebním kamenem všech organismů. V lidském těle tvoří základní jednotku svalových, ale také kolagenových tkání. Skládají se z nich protilátky imunitního systému, také hormony, enzymy nebo krevní hemoglobin. Proteiny jsou v těle nezastupitelné, i proto, že se účastní celé řady metabolických procesů a řídí významné fyziologické funkce. Jsou klíčem pro růst organismu jako takového, svalů, kostí, vlasů a nehtů. Proteinové řetězce jsou tvořeny aminokyselinami. Molekuly bílkovin se ve střevech při zažívacích procesech na jednotlivé aminokyseliny rozkládají. Jedině tak mohou být vstřebány do krve a štěpeny v játrech, aby posloužily k výstavě vlastních bílkovin lidského těla. Přestože bílkoviny najdeme v řadě potravin, nejenom jejich obsahový podíl, ale také jejich vstřebatelnost a tedy i využitelnost lidským tělem je u jednotlivých potravin velmi rozdílná. Rostlinné proteiny se skládají ze stejných aminokyselin jako ty živočišné, liší se však v poměru jednotlivých aminokyselin. Kvalitní rostlinné proteiny vynikají lepší vstřebatelností, na rozdíl od živočišných totiž neobsahují nežádoucí složky, které mohou vstřebatelnost omezovat (například skryté tuky). Mezi mé oblíbené patří proteiny od Sunwarrior a Garden of life

Ormus green BIO a RAW

Byliny, z nichž je složen Ormus Supergreens, jsou ekologicky pěstovány na bývalém mořském dně v sopečné oblasti Utahu a Arizony, která je dodnes nedotčená civilizací. Tato půda je nabitá platinou, zlatem, stříbrem a stopovými ORMUS minerály, které dodávají rostoucí zeleni magnetické vlastnosti. Ormus se skládá z mladého ovse, mladého ječmene, mladé pšenice, alfalfa (vojtěška), stévie, probatických kultur, juky, petržele, špenátu a máty. Tento lahodný a úžasný drink svému tělu dopřávám denně. Však si ho zaslouží za dobu, kterou se mnou muselo vytrpět, při nevědomé sebedestrukci trvající většinu mého života.

Kokosový olej BIO a RAW

Kokosový olej má v sobě unikátní kombinaci mastných kyselin s velmi silnými medicínskými účinky. Konkrétně jde o takzvané středně dlouhé řetězce triglyceridů, které se v těle metabolizují jinak než ostatní mastné kyseliny. Přecházejí z jater zpět do trávicího traktu, kde jsou pak zužitkovány jako rychlý zdroj energie. Země, v nichž se konzumuje kokosový olej, jsou považovány za nejzdravější místa na planetě. Kokosový olej pomáhá kontrolovat váhu, zdroj kyseliny laurové, zmírňuje křeče, zlepšuje trávení, pomáhá kontrolovat cukrovku 2. typu, zpomaluje tvorbu jemných vrásek a jiných znaků stárnutí, potlačuje hlad, umožňuje jíst méně bez větší námahy a umožňuje vařit při vyšších teplotách.

 

Velmi často papám i toto

Semena a ořechy BIO a RAW

Jsou obrovským zdrojem vitamínů, minerálů a hlavně kvalitních tuků. Je to důležitá součást stravy naší rodiny. Je skvělé, že tak lahodné potraviny jako konopné semínko, dýňové, mák, vlašské, lískové, chia, mandle, pistácie, para, makadamové, piniové, kešu atd. jsou v syrové podobě tak fantasticky výživné pro naše těla.

Moringa BIO a RAW

Moringa Olejodárná obsahuje velké množství vitamínů, minerálů, bílkovin a silných antioxidantů. A,B,B1,B2,B3,C,D,E,K,P, vápník draslík, hořčík, železo, selen, fosfor, zinek, mangan, chrom, síra, měď. Je to výživový přeborník nabitý více než 90 živinami a 46 antioxidanty. Bývá označována jako strom elixíru života a zdraví. Je to zelený diamant pocházející z Indie, z oblasti kolem Himálají.

Aloe vera gel

Má protizánětlivé vlastnosti, ozdravuje ústní dutinu, tlumí bolest při popáleninách, odřeninách a řezných ranách. Zlepšuje funkci střev, zvyšuje absorbci proteinů a snižuje výskyt bakterií. Posiluje imunitní systém, reguluje tělesnou váhu a přísun energie. Obnovuje kolagen, elastin a tím bojuje proti následkům stárnutí. Přísun minerálů (vápník, sodík, železo, draslík, chrom, hořčík, mangan, měď a zinek).Přísun vitamínů (A, B1, B2, B6, B12, C, E, kyselinu listovou a niacin). Přísun aminokyselin.

Graviola BIO a RAW

Léčivá bylina z hlubin Amazónského deštného pralesa. Je to antioxidant, imunostimulant, vitalizer, tonikum. Má uklidňující a antibakteriální účinky. Pomáhá snižovat horečku při chřipce a nachlazení a je to důležitý pomocník při léčbě rakoviny a epilepsie. Zamezuje množení virů HIV a Herpes simplex, snižuje krevní tlak a reguluje hladinu cholesterolu. Je účinná při chronické únavě, revma, artróze, astma, léčbě jater, problémech se zažíváním a vředovému onemocnění. Dále snižuje hladinu krevního cukru při cukrovce, používá se proti parazitům, plísním, virům a bakteriím.

Včelí pyl z čistých oblastí Španělska

Je bohatá přírodní rostlinná potravina pro včely, která někdy bývá nazývána jako fontána mládí. O včelím pylu se říká, že je to nejkomplexnější potravina z darů přírody. Díky bohatosti a různorodosti mnoha divoce rostoucích květin ve španělských oblastech je tento včelí pyl vysoce kvalitní, chutný a čistý. Byl sklizen co nejšetrnějším způsobem z civilizací nezasažených a neznečištěných přírodních oblastí. Španělský včelí pyl obsahuje více než 5000 enzymů a tisíce fytonutrientů jako jsou ko-enzymy, bioflavonoidy, fytosteroly a karotenoidy a odborníky je považován za jeden z nejlepších na světě. Pomáhá k posílení zdraví, má příznivý vliv na paměť, koncentraci a schopnost učení, přispívá k mladistvé pleti, podporuje chuť k jídlu, má blahodárné účinky na menstruační období, podporuje sexualitu, zlepšuje plodnost a potenci, zdroj vitamínů a minerálů v přírodní formě, posiluje imunitu, pomáhá při rekonvalescenci, podporuje životní aktivitu, energii a vitalitu.

Kurkuma

Tradiční medicína, zejména indická, považuje kurkumu za jeden z všeléků, jehož šíře záběru je téměř zázračná. Zvyšuje odolnost a regeneraci organizmu, podporuje imunitu a má vliv i na psychiku, správné tvoření tkání a celkovou regeneraci, omlazuje a tím přispívá k dlouhému životu. Snižuje rizika srdečních onemocnění a má význam při prevenci i léčbě rakoviny, Alzheimerovy choroby, artrózy nebo deprese. Užitečný je i pro diabetiky, trpící neuropatickými bolestmi končetin. Kurkumin je také známý pro své silně protizánětlivé vlasnosi a je velmi významným antioxidantem. Skvěle zabírá na říznutí, pohmožděniny a modřiny. Kurkuma pomáhá zlepšovat hojení, čistí odumřelou a poškozenou tkáň, přičemž podporuje růst nových a zdravých buněk. Stačí postižené místo posypat práškem. Kurkuma mírně stimuluje zažívání, zlepšuje stravitelnost a kvalitu potravy a zlepšuje vstřebávání živin. Pomáhá také detoxikovat potravu, zabíjí bakterie, plísně a dokonce parazity, pokud jsou v ní obsaženy.

Skořice

Pomáhá zlepšovat trávení, při nevolnosti, proti nachlazení, odstraňovat bolesti svalů a kloubů, snižovat projevy revmatismu, v boji proti infekci, v boji proti celulitidě, snižovat špatný cholesterol, podporovat chuť k jídlu, mírnit menstruační potíže, mírnit kašel. Podporuje funkci mozku, prevence proti trombóze, likviduje široké spektrum bakterií, virů a plísní, hlídá hladinu cukru, je silný antioxidant. Je to výborný zdroj vápníku, vlákniny, manganu a různých dalších druhů minerálů. Má neuvěřitelnou schopnost zahřát celé tělo. Používá se nejen v léčitelství, ale i v kosmetice pro její omlazující účinky na tělo.