JSEM VŠE JE HRA

VŠE JE JEDNO TA

10 pravidel zdravého stravování

Jezte jídlo

Myšleno opravdové jídlo. Ne průmyslově zpracované konglomeráty a polotovary plné chemie a jim podobných ingrediencí, jež jsou našemu organismu a přírodě na hony vzdálené. Vyhněte se rafinovaným cukrům, ztuženým tukům, či rafinované bílé mouce.


Jezte živé jídlo

Jídlo, které se přirozeně rychle kazí, neboť jen takovéto potraviny obsahují přirozené plísně a baktérie, jež napomáhají vyvažovat vnitřní prostředí v našem organismu. Tomu jsou naprosto cizí všechny ty chemické emulgátory, stabilizátory, látky zvýrazňující chuť a vůni, konzervanty  a další chemikálie. Naopak živá strava si uchovává svůj výživný obsah. Když jíme jídlo v jeho přirozeném stavu, získáme z něj všechny minerály, fytonutrienty i enzymy, které pro nás matka příroda nachystala. Vařením potraviny ztrácejí 70% těchto cenných živin.


Jezte rostlinné jídlo

O tom, že rostlinné potraviny našemu tělu prospívají na rozdíl od dnešní nadměrné spotřeby živočišných produktů, není pochyb. Zvláště zelené potraviny plné chlorofylu, proteinů, minerálů a vitamínů, jsou klíčovou potravinou pro zdravý, dlouhý a kvalitní život.


Jezte domácí jídlo

Respektive jídlo, které si sami připravíte s ingrediencí, jež si sami vypěstujete, nebo koupíte. Farmáři, trhy a biofarmy z pravidla nabízí kvalitnější a výživnější potraviny než supermarkety.


Jezte jednoduše

Není vhodné příliš kombinovat. Každá z potravin se jinak dlouho tráví a tím mohou vznikat ve Vašem zažívacím traktu nežádoucí stavy. Nekombinujte mnoho potravin společně a hlavě potraviny, které jsou nevhodné pro vzájemné mísení.


Jezte vědomě.

Nespěchejte,myslete nato, co jíte. Vychutnávejte každé sousto a nejen jeho chuť, ale i jeho výživný obsah. Pak bude mít Vaše strava opravdu komplexní blahodárný vliv.


Jezte pestře.

Lidé mají tendenci sklouznout ke stereotypu a tím se připraví o rozmanitost a pestrost darů přírody.


Jezte pravidelně

Není myšleno přesně na minuty, ale pravidelnost tedy určitý řád a pořádek a to nejen v jídle, přináší našemu tělu pocit harmonie.


Jezte s radostí

S rodinou, přáteli u stolu a v pohodě. Nejezte za pochodu, v autě, u počítače, ve stoje a v jiných nevhodných situacích. Sebezdravější jídlo snědeno v rychlosti a ve stresu může působit jako kámen, který Vás zpomalí. Po dobrém jídle by se měl každý cítit lépe než před ním.


Jezte bez extrémů

V případě, že občas porušíte zásady zdravé životosprávy, tak se nic zásadního nestane, pokud je organismus dostatečně zdravý, snadno si s tím poradí. V takovém případě si nic nevyčítejte a také vychutnávejte každé sousto. Pokud však zatěžujete organismus častěji, následky se dostaví dříve či později v podobě nemoci. 

Pokud_3